Rozhovor s Martinou Havelkovou

30. března 2012 v 15:14 | Míša B. |  Co se děje
Martinka Havelková je moje skvělá kamarádka z Literární akademie, kde jsem nějakou chvilku studovala :) Marti má skvělé nápady a píše úžasné hororové povídky! O tom svědčí i fakt, že jedna z jejích povídek byla publikovaná v nově vyšlé knize 2. antologie českého hororu, koupit můžete např.: ZDE. Marti je zkrátka talent :) A když mě před pár dny požádala o rozhovor kvůli svému studiu na Literární akademii, ráda jsem řekla ano.

Rozhovor si můžete přečíst přímo tady :)

Rozhovor se spisovatelkou Michaelou Burdovou

"Když prostě nejste v pohodě a máte nějaké problémy, je těžké otevřít se novému příběhu"

Michaela Burdová je mladou a nadějnou silou na poli české fantasy literatury. Stejně jako její hrdinové z fantastických a kouzly nabitých krajin je i ona dravá, odvážná a nevzdává své úsilí stát se jednou z nejlepších novodobých spisovatelek knih pro děti.

Která kniha u Tebe odstartovala sen být spisovatelkou? V čem tě inspirovala?

Nebyla to tolik kniha jako spíš film. Když jsem poprvé uviděla Pána prstenů, zamilovala jsem se do světa fantasy. O něco později jsem začala číst, a to hlavně knihy s fantasy tematikou. První byl Eragon. On i Pán prstenů mají jeden společný prvek, který mě hodně ovlivnil - elfy. Miluju elfy a ráda o nich píšu.

Čemu ses chtěla věnovat, než ses stala spisovatelkou?

Nejprve jsem chtěla být veterinářkou, ale pak jsem bohužel zjistila, že nesnesu pohled na krev. Vždycky jsem také toužila být malířkou a potom mořskou zooložkou, což je můj sen vlastně do teď.

Kolik knih jsi vydala? Která kniha ti dala nejvíce zabrat?

Minulý týden mi vyšla sedmá kniha. Je to poslední, čtvrtý díl mé fantasy série Křišťály moci. Nejvíce zabrat mi ale dal poslední z dílů trilogie Poselství jednorožců, protože musel projít mnoha úpravami, musela jsem mazat kolem 100 stránek a i přesto zatím zůstává nejdelší knihou, kterou jsem napsala.

Neměla jsi někdy chuť psát něco jiného než fantasy?

Lákají mě horory a také se chystám na mysteriózní romanci. Velmi populární jsou dnes témata upírů, vlkodlaků a andělů, i já jsem jim podlehla a chystám dva příběhy.

Píšeš samé dlouhé ságy. Nechtěla jsi někdy napsat jen jednu knihu? Nebo je tvá fantazie tak nepřeberná, že se nedá smrsknout do jedné knihy?

Většinou je to tak, jak říkáš, nápadů mám prostě příliš, a tak kniha vyjde na několik dílů. Ale jeden z příběhů, na kterém teď pracuji, bude pouze jednou knihou. Výše zmíněný mysteriózní příběh o andělech bude také jednodílný.

Jsi spisovatelkou dětské literatury. Chtěla jsi vždycky psát knihy pro děti? Nelákalo tě někdy napsat něco pro dospělé nebo trochu odrostlejší čtenáře?

Já jsem původně chtěla psát pro mládež, ale nakladatelství Fragment mou knihu zařadilo do sekce pro děti a já si časem uvědomila, že vlastně pro děti psát chci. Mám za sebou dvě fantasy edice pro dětské čtenáře a chystám další knihy, ale také bych chtěla zkusit psát pro mládež, takže má další chystaná kniha je spíše pro starší děti kolem 15 let.

Jaký je vlastně tvůj názor na současnou literaturu a oblibu fantasy žánrů? Proč si myslíš, že je zrovna fantasy u mladých lidí tolik oblíbené?

Je to únik z reality, můžete se ponořit do úžasného světa plného kouzel, nadpřirozena, hrdinů a rytířů nebo nebezpečně krásných a svůdných upírů. Pro mě je čtení fantasy literatury odpočinek i dobrodružství, líbí se mi ten jiný svět, bytosti… I ve fantasy ale najdete běžné lidské starosti, slabosti a obavy, boj proti nespravedlnosti a vyšší moci, strach z běžných i velkých věcí.

Tvé příběhy jsou, mimo jiné, plné rozmanitých a originálních jmen a názvů. Kde hledáš nápady?

Baví mě vymýšlet jména. Většinou se řídím tím, pro koho jméno je, pro jakou postavu, kladnou či zápornou, jestli je to elegantní elfka nebo nějaká nestvůra… pak už se jména rodí sama.

Kdy a kde nejraději píšeš?

Píšu hlavně doma, nejčastěji od rána, pak celé odpoledne, občas i večer.

Hodně autorů prožívá někdy dobu, kdy nenapíšou ani řádku. Měla jsi někdy tvůrčí krizi? Byla někdy doba, kdy jsi prostě nemohla psát?

Mnohokrát. Stává se mi, že nemůžu psát třeba i měsíc a bylo období, kdy jsem nepsala i déle. Je to strašné, nesnáším to a myslím, že to hodně závisí na vašem vnitřním rozpoložení. Když prostě nejste v pohodě a máte nějaké problémy, je těžké otevřít se novému příběhu.

Znáš nějaké podobně založené české autory, jako jsi ty? Porovnáváš se s nimi?

Znám jich pouze pár, ale nejsem s žádným z nich v přímém kontaktu. Samozřejmě, že sleduji konkurenci, která není jen česká, já se zaměřuji především na tu ze zahraničí. Českých autorů píšících fantasy ani moc není, obdivuji třeba tvorbu Jenny Nowak nebo Petry Neomillnerové či Petry Braunové, ačkoli ta nepíše fantasy.

Setkala ses někdy s negativní kritikou? Čteš recenze na svá díla?

Samozřejmě, že setkala, a ne jen jednou. Recenze už ale raději nečtu, mám z nich akorát deprese. (smích) Jsem ale ráda za kritiku, která mi něco dá, snaží se pomoct… stále se chci zlepšovat, stále se vyvíjím a učím.

Tvá díla nedávno začala vycházet i ve formě elektronických knih. Jaký je tvůj názor na dnešní fenomén e-books? Dáváš přednost klasickým knihám, nebo ti tento vývoj nevadí?

Jsem zastáncem klasických tištěných knih, zkrátka není nad knížku, kterou můžete držet v ruce, můžete si k ní přivonět, ukrýt se s ní na svém oblíbeném místě, ležet s ní v posteli a listovat stránkami. Ale na druhou stranu si myslím, že elektronické knihy jsou dobrá věc z toho důvodu, že především mezi mladší generací je hodně takových, kteří dávají přednost počítačům a internetu před klasickou knihou. E-books mohou zajistit, že i tito zájemci začnou číst.

Máš hodně veřejných čtení. Nemáš problém setkávat se tváří tvář se svými čtenáři? Máš, nebo jsi měla, někdy trému, když máš číst své texty před lidmi?

Už problém nemám, užívám si to. Vždycky se těším na každou besedu, kontakt s fanoušky je pro mě velice důležitý a navíc je to pro mě skvělá šance získávat stále nové a nové čtenáře. Vždy to ale tak snadné nebylo. Bývala jsem odmala trémistka a spíše uzavřenější povaha. Před mou první besedou jsem byla neskutečně nervózní, dokonce jsem myslela, že to na poslední chvíli vzdám. Ale nevzdala a bylo to úžasné. Teď už se vystupování na veřejnosti nebojím.

Nejsi jen spisovatelkou, ale i malířkou. Nedávno jsi měla svou první výstavu obrazů. Nacházíš inspiraci u některých malířů nebo ilustrátorů? Máš nějakého oblíbeného malíře/ilustrátora?

Inspiruji se spíše věcmi kolem sebe a především svou fantazií, protože ráda maluji obrazy ke svým knihám, ať už hlavní postavy, mytologické bytosti nebo různé příšery. Především se ale soustřeďuji na malby zvířat, která miluji, a od dětství se zajímám o zoologii. Často se inspiruji různými fotografiemi.

Takže Tě mimo jiné zajímá i zoologie. Neměla jsi někdy zájem uplatnit svůj tvůrčí talent třeba při psaní odborných knih o zvířatech?

Láká mě to, ale po pravdě moc nevím, jak do toho a jestli je to vůbec možné, když nemám žádný titul z oboru zoologie. Až si zjistím něco víc, možná jednoho dne něco takového napíšu.

Věnuješ se i opuštěným zvířatům. Jsi členem nějaké organizace? Jsou ti zvířata a jejich příběhy nějakou inspirací pro tvou tvorbu?

Navštěvuji náš psí útulek v Hrachově, kde pomáhám venčit pejsky, a jsem členem organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat. Ráda se zapojuji do různých akcí na podporu zvířat a ráda přispívám na takovéto spolky. Také podporuji projekt Chrti v nouzi. Zvířata mi jsou každodenní inspirací.

Jsi tedy spisovatelkou a malířkou. Já jsem se ale dozvěděla, že píšeš dokonce i scénáře. Co bylo impulsem věnovat se tomuto uměleckému odvětví?

Zatím ještě nepíšu, ale chystám se na to. Teď se snažím něco o scenáristice nastudovat a pak se uvidí. Láká mě ta představa, že by se mohl podle vašich představ natočit film. Ale kdo ví, jestli v tom budu dobrá, protože napsat knihu a scénář je trochu o něčem jiném.

Budou tvé scénáře také zaměřené na dětského diváka? Neměla jsi chuť zfilmovat třeba některou ze svých knih?

Chtěla bych napsat scénář pro děti, baví mě dělat tvorbu pro děti, ráda s nimi pracuji. Zfilmovat mé knihy by určitě nebylo jednoduché kvůli žánru fantasy, nevím, zda by k tomu tady u nás byly vůbec podmínky.

Na čem zrovna pracuješ?

Pracuji na nové fantasy trilogii, pracovní název je Syn pekel. Do toho píšu ještě další dva příběhy. Do budoucna mám tedy mnoho plánů. Jak už bylo řečeno, nedávno jsem uskutečnila svou první výstavu obrazů a snažím se proto rozvíjet svou kariéru i jako malířka. Také plánuji zkusit napsat ten scénář anebo komiks.

Otázka na závěr. Co zrovna teď čteš?

Mám toho hodně rozečteného, ale zrovna teď studuji knihu Jak napsat bestseller od Celie Braufieldové. K tomu mám ještě rozečtený Les rukou a zubů od Carrie Ryanové a Hobita od mistra Tolkiena. Musím ho konečně přečíst, a to dřív, než bude v kině, ať mohu porovnávat J

- Otázky sestavila Martina Havelková
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 :-) | 30. března 2012 v 15:33 | Reagovat

Moc hezká rozhovor. Ale překvapila mě poslední odpověď. Ty jsi nečetla Hobita? Je pravda, že to je spíše pohádka (rodiče mi jej předčítali v šesti letech), ale film rozhodně pohádka nebude. Jestli se o to zajímáš radím podívat se na stránky: http://www.videacesky.cz/?s=Hobit
, kde jsou oficiální video vlogi s českými titulkami. Já už se na film hrozně těším. V prosinci bude první díl.

2 Anet | 30. března 2012 v 16:05 | Reagovat

Tak to je pecka! Tys nečetla Hobita?! Čekala jsem cokoli, ale tohle teda ne... No co, všechno nejde stihnou najednou.

3 Kája | 30. března 2012 v 16:54 | Reagovat

Hobita... Hobita! HOBITA?! To je moje třetí nejoblíbenější knížka z fantasy literatury! Prostě toho malýho zavalitýho chlapíka miluju! :) Gandalf a Glum jsou hned po něm. Máma má z téhle knížky úplnou fóbii, protože když jsem jednou byla malá a měla jsem chřipku, tak ho koupila a večer mi ho předčítala. Bohužel až druhý den se dozvěděla, že jsem usnula během první kapitoly a ona četla další polovinu knížky úplně zbytečně. Na to druhý den musela k doktorovi s hlasivkami. :DDD Jako druhý tip: Eragon. Nejlepší a nejnapínavější fanatasy co jsem kdy četla. Hodí se pro takové tipy jako jsem já, co dákáží přečíst sto padesát stránek za den a žádná kniha jim není dost dlouhá. Zrovna dnes vychází poslední díl "Dědictví". Bohužel ještě není na pultech, ale do týdne by se tam měl objevit. :) Jsem prostě nadšená fanynka do čtení! :D

4 terushka | E-mail | 30. března 2012 v 16:56 | Reagovat

Pěkný rozhovor a originální otázky, což oceňuju. Moc pěknej! ;)

5 jane | 30. března 2012 v 18:00 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor :))

6 Kajuše | 30. března 2012 v 19:18 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor a nesi jediná...taky Hobita čtu až teď :D

7 :-) | 30. března 2012 v 19:24 | Reagovat

Mě zase mamka koupila omylem Hobty dva. Máme ještě ta stará vydání s těm dětsky vypadajícíma obrázkama. Božííííí

8 Amanda | 30. března 2012 v 19:35 | Reagovat

Wooow, to je úžasné.xDDDD

9 Mei-riefel | 30. března 2012 v 20:53 | Reagovat

Super rozhovor .)) a ohledně toho zfilmování tvých knih    , mám stejný názor Míšo

10 parala | 30. března 2012 v 22:26 | Reagovat

Cože? knížka od 15-ti? Tak to si asi počkám

11 niky | 31. března 2012 v 10:23 | Reagovat

Ahoj, máš moc hezkej blog a super články. Nehlásla by si mi prosím tady: http://soutez.ferovaskola.cz/videos/sikulky/. Jde o kluka na vozíčku(stačí kliknout na ty hvězdy pod videem) Předem moc děkuju za podporu! :)

12 :-) | 31. března 2012 v 12:54 | Reagovat

Zmínila si se o knize Jak napsat bestseller - Celia Brayfieldová. Můžu se zeptat, jestli ti v něčem pomohla?

13 NikaRoovy | Web | 31. března 2012 v 17:42 | Reagovat

Úžasný rozhovor! Jinak... Les rukou a zubů jsem taky četla, ale konec... no co. Taky doufám, že se mi jednou podaří na ějakou tvou besedu dostat. A taky dofám, že co nejdříve budeme vědět víc k Syn pekel a taky doufám (sakra já pořád doufám! :D) že se ti podaří uskutečnit všechny tvé plány. Hodně štěstí, všichni ho potřebujeme. :-)

14 Annie | Web | 31. března 2012 v 18:50 | Reagovat

Zajímavé a nápadité otázky.. =)
Hobita jsem začala číst asi před dvěma měsíci a... zjistila jsem, že mě to moc nebere. Pak jsem se zeptala našeho matikáře (super chlap, o knížkách se bavíme pořád =D) a ten mi řekl, že mám ještě počkat. Prej sem moc malá na to, abych to pochopila. =D

15 Míša | 1. dubna 2012 v 11:37 | Reagovat

Nj, Hobita jsem ještě nečetla, jsem holt pozadu :D Přiznám se, že se mi do otho moc nechtělo, protože jsem slyšela, že je to spíš hodáka. Ale jsem ted na začátku a je to úžasný :) Eragno samozřejmě znám, četla jsem ho mezi prvními knihami, ale... upřímně, znám MNOHEM lepší knihy :)
Jinak Syn pekel rozhodně nebude až OD 15, spíš bude už taky pro trochu vyšší věkovou skupinu, takže větší okruh čtenářů. Snad, doufám :D
Jinak Jak napsat Bestseller je naprosto úžasná kniha a všem ji doporučuju, mě pomohla hodně a neskutečně mi rozšířila obzory :)

16 Míša | 1. dubna 2012 v 11:39 | Reagovat

[15]:*pohádka :D ale všechny knihy od mistra Tolkiena si musím přečíst. Strašně se mi líbí Húrinovy děti, četli jste? To je opravdu něco! :)

17 burdova-michaela-fanclub | 1. dubna 2012 v 13:05 | Reagovat

[16]: Bohužel ještě ne. =( Ale co nejdřív se na to chystám. =)
Velice nápadité a zajímavé otázky. =) Přeju Martine co nejvíc úspěchů a hodně inspirace. =)

18 burdova-michaela-fanclub | 1. dubna 2012 v 13:34 | Reagovat

[17]: Martině ;D

19 :-) | 1. dubna 2012 v 13:49 | Reagovat

[16]: Samozřejmě že jsem je četla. Mám pocit, že doma mám snad vše od mistra Tolkiena. Je to dokonalý puntíčkář. Četli jste třeba Silmarilion? Nechápu, jak něco tak komplikovaného mohl vymyslet. Je to další z dodatků k Pánu prstenů jako jsou Nedokonřené příběhy a Hobit. A taky jsem četla něco od jeho syna, jako Tolkienovi pohádky a od fanoušků Průvodce světem J. R. R. Tolkiena. On je prostě mistr :D

20 burdova-michaela-fanclub | 1. dubna 2012 v 13:53 | Reagovat

[19]: Víš, on Hobita vlastně nechtěl vydat. Pořád dokola ho přepisoval, měnil postavy mnohdy i celý děj. Jeho vydavatel už to nevydržel a Hobita vydal. Kdyby bylo po mistovu, nedočkali by jsme se Hobita snad dodnes. ;D

21 :-) | 1. dubna 2012 v 16:18 | Reagovat

[20]: Tak tenhle příběh jsem ještě neslyšela :-). Já zase vím, že mistru Tolkienovi nechtěli vydat Pána prstenů, ale nakonec mu kývli na Hobita. Vydali jej jako dětskou pohádku a on se tak chytil i mezi dospělými, že nakonec vidali i Pána prstenů. A bum. Bestseller jako blázen. :) No někdo to zkrátka umí.

22 burdova-michaela-fanclub | 1. dubna 2012 v 17:12 | Reagovat

[21]: Ano. =) Tolkien je takový taťka každého pořádného fantasy. =) Možná, že z Míši bude mamka. :D

23 :-) | 1. dubna 2012 v 18:10 | Reagovat

[22]:Jo. To bych jí přála. :D

24 Vločka | Web | 1. dubna 2012 v 18:58 | Reagovat

[23]: To já taky... =)

25 Prom Dresses | E-mail | Web | 20. října 2012 v 5:59 | Reagovat

Q. Why did the baby strawberry cry?
http://www.queweddingdresses.com/mother-of-the-bride-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Partneři:
Pravidla:
Majitelka stránek si vyhrazuje právo mazat nebo upravovat nevyhovující
komentáře a vzkazy, obsahují-li vulgární či urážlivá slova. . .. .
Pište česky, užívejte háčky i čárky a interpunkční znaménka.
Na veškerý obsah na těchto stránkách se vztahují autorská práva. Je zakázáno kopírovat a jinak šířit informace z těchto stránek bez písemného souhlasu autora tohoto blogu. Můžete ze stránek citovat, avšak pouze s uvedením tohoto blogu jako zdroje a s přímým odkazem.