Rozhovor s ilustrátorkou Markétou Vydrovou

30. května 2013 v 13:23 | Míša B. |  Rozhovory o zajímavých povoláních
Před časem jsem Vás informovala o tom, že plánuju takový menší projekt o tom, co obnáší různá zajímavá povolání - jak pracuje takový ilustrátor, herec, redaktor, grafik a tak podobně. Myslím, že se tak můžete dozvědět spoustu věcí možná zrovna o vašem vysněném povolání a nebo zrovna teď rozhodnete, že zrovna tohle vás zaujalo! :)

Zkrátka se bude jednat o rozhovory se známými osobnostmi, které špičkově ovládají své řemeslo.

A jako první vám přináším rozhovor s ilustrátorkou Markétou Vydrovou!
Co obnáší práce ilustrátora? Dá se tím uživit? Tohle i mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru.

Tímto paní Vydrové ještě jednou moc a moc děkuju! :)

Odkaz na stránky Markéty Vydrové ZDE.

1. Jako ilustrátorka jste velmi úspěšná a známá. Můžete nám o sobě říci pár slov a představit svou tvorbu?

Miluji svou rodinu, jsem ráda se svými přáteli, ráda experimentuji při pečení, nerada myju nádobí a strašně ráda mám vycházky s pejsky a malování :). A má práce? Jsem ilustrátorka knih především pro děti. Pracuji na volné noze a živím se pouze a jedině ilustrováním :). Vlastně vždy na otázky o mé práci odpovídám stejně, protože můj postoj k mé práci se také nemění: s největším potěšením ilustruji knihy, které dokážou mluvit tak, že jejich slova nejsou prázdná. Miluji chytrý humor i takové ty krásně praštěné úlety bez hranic, spojené s fantazií a podané laskavě a vlídně. Potřebuji se na text úplně napojit, a proto musím cítit souznění - z toho důvodu si mezi texty, které jsou mi nabídnuty k ilustrování, hodně pečlivě vybírám. Výsledkem je práce, která mě opravdu těší (a já doufám, že je to z ní znát). Právě ilustruji padesátou knihu a až na pár výjimek byly a jsou všechny pro děti.

2. Prozradíte nám, co všechno obnáší práce ilustrátorky? Dá se tím u nás v České republice uživit?

Já se tím živím :). Samozřejmě pokud se člověk chce ilustrováním živit, musí mít možnost ilustrovat kontinuálně, to znamená neustálý přísun zakázek. Takže mnohem obvyklejší je, že ilustrátoři v ČR mají často své povolání, které je živí (např. učitel) a k tomu občas namalují knihu. Já jiné povolání nemám, ale ani bych na ně neměla čas. Maluji každý den od rána až do pozdních večerních hodin, pouze s odpolední pauzou pro rodinu. Zakázky mám v posledních letech domluvené většinou tak na rok a půl až dva roky dopředu. V tomto momentě například už mám z velké části zaplněný i rok 2015. Takže na nedostatek práce si stěžovat nemohu, řadu zakázek jsem nucena odmítnout buď pro plné termíny, nebo proto, že mě neosloví. Bohužel stinnou stránkou této práce je, že na rozdíl od jiných zemí u nás ještě pořád lidé, co umí ilustrovat knihy, nejsou finančně hodnoceni způsobem, který by odpovídal jejich schopnostem a vynaložené práci. Ale tak je to bohužel ve více povoláních.

Odpovědět krátce co všechno obnáší práce ilustrátorky je těžko možné, neboť záběr mých činností, které se točí kolem knihy je opravdu široký - od přečtení rukopisu přes malování až po přípravu k sazbě je jich opravdu požehnaně. Jenom samotný proces přesného rozvržení a vypočítání množství ilustrací v knize zabere několik dní.....

3. Co musí člověk udělat proto, aby se stal ilustrátorem? Škola, nějaké kurzy, samostudium…

Všechno! :) Hodně se o tomto rozepisuji na svých stránkách v rubrice O mně, tedy bych čtenáře odkázala spíš tam. Je tam i barevně odlišená část, která se přímo týká toho, co je potřeba umět a znát, než se člověk stane ilustrátorem. Tedy můžete přeskočit mé autobiografické prvky a číst jen to, co Vás zajímá :). http://www.ilustrace-marketa-vydrova.estranky.cz/clanky/o-mne/ilustrace-marketa-vydrova-osobni.html. Ale zásadní je tohle: ať už jste VŠ vzdělaný, nebo autodidakt, je potřeba neustále na sobě pracovat, stále se sebezdokonalovat a denně hodiny malovat a kreslit. A skutečně se pořádně napřed naučit malovat realisticky vše, znát perspektivu a anatomii, světla a stíny, kompozici, barevný soulad atd., atd. - abyste si pak mohli dovolit posun do světa fantazie, oprostit se od reality a dát vaší ilustrační výtvarné zkratce smysluplný výraz. :) Prostě musíte vědět, jak všechno vypadá, než tomu začnete měnit tvář k obrazu svému. Jinak to nefunguje.


4. Jak to vlastně chodí ve světě ilustrací: vybírá si ilustrátora nakladatelství nebo sám spisovatel? Vy jste spolupracovala například se spisovatelem Milošem Kratochvílem, můžete nám říct, jak taková spolupráce vypadá?

Já se setkávám s oběma možnostmi: dříve byla mnohem častější ta, že si mě vybralo nakladatelství samo a navrhlo mě autorovi. Po jeho souhlasu oslovili mě. Ale čím více knih mám za sebou, tím častěji se stává, že mě mimo nakladatele oslovuje i mnoho autorů přímo s požadavkem o ilustrování jejich textu. Pokud se mi jejich text líbí, vždy je prosím, ať mě navrhnou nakladateli a pokud on bude souhlasit, abych ilustrovala, a shodneme se na termínu, pak knihu přijmu k ilustrování. Protože ale nakladatelé nemají příliš rádi, pokud jim někdo mluví do výběru ilustrátora, považuji za malý zázrak, že mě zatím ještě žádný z nich nikdy nezamítl :)
Spolupráce s Milošem Kratochvílem je jedna z nejlepších, jaké mám štěstí zažívat. Velmi si rozumíme jak pracovně, tak lidsky a stali se z nás dobří přátelé. Já se raduji z jeho textů a on zase z mých ilustrací. :)

Naše spolupráce začala v roce 2008. Já jsem už dávno znala jeho texty a chtěla jsem je ilustrovat, ale nespolupracovala jsem v té době s žádným nakladatelstvím, které vydávalo jeho knihy. Pak mě oslovila Mladá fronta a najednou se mi naskytla příležitost, navrhnout Miloše jako spoluautora knihy Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě. Zde bylo totiž potřeba text Daniely Krolupperové doplnit ještě verši, nakladatelství se rozhodovalo, kdo je napíše a mně se Miloš Kratochvíl zdál pro toto jako stvořený (tehdy jsem ho osobně ještě neznala, pouze jeho knihy). Nakladatelství s mým návrhem souhlasilo a tak jsme se sešli nad knihou a spolupráce se nám tak moc zalíbila, že se stala trvalou. Vlastně hned jak jsme začali spolupracovat, mi Miloš nabídl k ilustrování Strašibrachy a záhy další knihy. Jednu hezčí, než druhou :). Za knihu Strašibraši jsme pak získali ocenění White Raven 2011.

5. Stalo se Vám někdy, že Vám nakladatel Vaše ilustrace vrátil s tím, abyste je upravila/předělala? Musíte potom kreslit obrázek znovu?

Ne, předělávky po mě nikdy nikdo nechtěl, jednou se stalo, že bylo ilustrací moc a jedna se musela z knihy vyhodit, protože se nevešla a jednou v jedné knize mi zase ilustraci zapomněli vložit :). Tu a tam se mi stává, že když dokončuji obálku, tak se dějí po domluvě s výtvarnou redakcí nějaké drobné úpravy - posuny prvků na obálce, dolaďuje se barva písma apod. Ale ve většině případů bez výhrad přijmou vše tak, jak to připravím. Ale mám i jedno (nejmenované) nakladatelství, kde mají dojem, že jedině to, co září a vypadá jako Disneyland, je krásné a přitažlivé a komerčně úspěšné. A já jsem tvrdohlavá a nemám ráda kýč, který po mě chtějí, tak si do toho mluvit moc nenechávám a jsem za rebelku, ale já nemůžu jinak, protože pod vnucený styl bych se nepodepsala. Tak tam jsou to někdy trochu boje, abych si obhájila svou práci a postoj. Naštěstí mám i úžasná nakladatelství, jako např. Triton, kde mi důvěřují tak, že si s knihou mohu dělat doslova, co chci. A to je pak krásná a vděčná práce :)

6. Kolik času Vám asi zabere ilustrovat jednu knihu?

To záleží na rozsahu rukopisu i na typu knihy a na zvolené výtvarné technice. Učebnici matematiky (cca 600 ilustrací) jsem dělala půl roku, silnější plnobarevnou dětskou knihu třeba 3 měsíce, tenčí plnobarevnou knihu měsíc, knihu s černobílými pérovkami třeba jen 14 dní (ale ČB dělám jen občas). V průměru je to nejčastěji tak dva měsíce na knihu.....


7. A co když se zrovna nedaří, fantazie stávkuje… co potom? Víme, že existuje tak zvaný spisovatelský blok, zažívá něco takého i ilustrátor?

Zde je výhodou, že ilustrujete podle textu, takže že bych nevěděla co namalovat, to ani ne. Pokud je kniha opravdu dobře napsaná, to mám spíš opačný problém, že mě toho napadá moc a musím se trochu brzdit, aby ilustrací nebylo víc, než textu :). Ale i v dobré knize se někdy najdou tzv. hluché pasáže, či slepá místa, kde je text natolik neutrální, že je prakticky neilustrovatelný. Tak to potom se chytám různých drobností a dělám třeba jen malé doplňkové obrázky. Ale blok znám moc dobře. Ten mi nastává, když mám malovat dopravní prostředky. To se hned zablokuju a vnitřně celá protestuji proti takovému utrpení, neb je maluji strašlivě nerada. Není těžké je namalovat, jsou jednoduché, ale problém je v tom, že nejsou živé a mně připadají opravdu nudné. Jediná kniha, kde jsem si je téměř oblíbila, byla kniha Balázse Zágoniho: Barnabáškova kniha. Píše tam o nich tak pěkně, že jsem je malovala skoro s láskou :)

8. Co byste poradila budoucím (začínajícím) ilustrátorům?

Vlastně se v kruhu vracím zpět k odpovědi na otázku č. 3 - vše, co jsem psala tam, platí jako odpověď i zde. Píše mi velké množství začínajících ilustrátorů, talentovaných i bez talentu a chtějí rady. Jediné, co mohu poradit je následující: pokud máte talent, děkujte Pánu Bohu za ten dar a neustále jej rozvíjejte a nikdy nenechte zahálet, neb ilustrátorství knih je láska i řehole a také veliká zodpovědnost vůči dětem, neboť velká část jejich seznamování se se světem a krásnem se děje právě pomocí textů a obrázků v knihách. A proto ilustrátor dětských knih musí ze sebe vydat to nejlepší, musí umět vidět dětskýma očima a mít otevřené srdce a duši. Je to veliká zodpovědnost! A pokud se ukáže, že talent nemáte, nezoufejte, pěstujte jabloně, stavte domy, nebo hrajte na housle, protože i to jsou krásná povolání a zrovna tak důležitá, jako ilustrování knih.

9. Moc Vám děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!

To já děkuji Vám za prima otázky a přeji každodenní radost ze života!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ewril | Web | 30. května 2013 v 13:57 | Reagovat

Já jsem se už dlouho těšila  na nějaký ten rozhovor s lidmi které mají různá zajímavá poloválí a konečně jsem si ho mohla přečíst;) mě osobně malování baví ale nevím jestli bych se uživila jako ilustrátorka asi ne. to je jedno, rozhovor je moc pěkný a těším se na další;)

2 Mei-riefel | 30. května 2013 v 15:59 | Reagovat

Velmi pěkný rozhovor :) těším se na další.

3 selin-grint | 30. května 2013 v 18:19 | Reagovat

Pěkný rozhovor, moc se mi líbil! :-) Je vidět, že ilustrátorství je náročná, ale zároveň hrozně krásná, zábavná a tvůrčí práce! :-) A paní opravdu pěkně maluje! No každopádně se už moc těším, až také jednou uvidím ilustrovanou knihu od někoho jiného!! ;-)

4 lopi | 30. května 2013 v 19:09 | Reagovat

To se povedlo doufám pokračování bude stejně dobré:D

5 lopi | 30. května 2013 v 19:10 | Reagovat

To se povedlo doufám pokračování bude stejně dobré:D

6 Virwen | E-mail | Web | 30. května 2013 v 19:24 | Reagovat

Páni... Nikdy jsem se upřímně nezamýšlena nad povoláním ilustrátora... Je to opravdu zajímavé počtení :)
(Pokud můžu navrhnout, tak mě osobně by strašně zajímalo, jak probíhá celkový proces vydání knihy - či spíše kdo rozhoduje o vydání knihy :) )

7 Míša | 30. května 2013 v 20:34 | Reagovat

[6]: To ti můžu říct rovnou - rozhoduje redakční rada potom, co rukopis navrhne k vydání redaktor, který ho přečte :)

8 Virwen | E-mail | Web | 30. května 2013 v 22:34 | Reagovat

[7]: a ještě jedna otázečka... :D co člověk musí mít vystudováno, pokuď chce být ten redaktor (žurnalistika to nebude nebo jo? :D )
neva že se tak ptám? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Partneři:
Pravidla:
Majitelka stránek si vyhrazuje právo mazat nebo upravovat nevyhovující
komentáře a vzkazy, obsahují-li vulgární či urážlivá slova. . .. .
Pište česky, užívejte háčky i čárky a interpunkční znaménka.
Na veškerý obsah na těchto stránkách se vztahují autorská práva. Je zakázáno kopírovat a jinak šířit informace z těchto stránek bez písemného souhlasu autora tohoto blogu. Můžete ze stránek citovat, avšak pouze s uvedením tohoto blogu jako zdroje a s přímým odkazem.